W ostatnich dniach kwietnia 2025 roku Fundatorzy Polskiej Fundacji Rozwoju Badań Tafonomicznych w składzie: mgr Agnieszka Froch, mgr Katarzyna Osmenda oraz dr n. med. Filip Bolechała wraz z wolontariuszami mieli okazję odbyć wizytę w jedynym w Europie ośrodku badań tafonomicznych: Amsterdam Research Initiative for Sub-surface Taphonomy and Anthropology (ARISTA).


Podczas wizyty Fundatorzy oraz wolontariusze Polskiej Tafonomii mieli okazję odbyć szereg rozmów z wybitnymi specjalistami z zakresu m.in. antropologii sądowej, anatomii klinicznej, biologii, embriologii czy nauk biomedycznych. Spotkania te pozwoliły na wymianę wiedzy i doświadczeń dotyczących nie tylko metod prowadzenia badań tafonomicznych, ale również aspektów etycznych, technicznych i prawnych. Dyrektor ośrodka opowiedział o misji oraz strukturze organizacyjnej ośrodka, a także omówił kluczowe kierunki badań. Dyskutowano na temat potencjalnych kierunków rozwoju tafonomii w Polsce, Holandii i na świecie.
„Zarówno otwartość ekspertów, jak i ich gotowość do dzielenia się wiedzą, były niezwykle cenne. Każde ze spotkań było okazją do pogłębienia wiedzy i lepszego rozumienia interdyscyplinarnego charakteru tafonomii, a także płaszczyzną do wymiany poglądów na temat znaczenia tego typu badań dla pracy organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości i rozwoju nauk sądowych”
Katarzyna Osmenda
Wyjazd umożliwił również udział w specjalistycznym szkoleniu, skierowanym dla przedstawicieli holenderskich organów ścigania. To doświadczenie pozwoliło na obserwację praktycznego wykorzystania infrastruktury ośrodka w kontekście pracy operacyjnej i dochodzeniowej służb.
„Doświadczenie zdobyte w Holandii z pewnością przełoży się na jeszcze wyższy poziom prowadzonych przez nas aktywności i podejmowanych inicjatyw. Obserwując, jak funkcjonują ośrodki badań tafonomicznych za granicą, możemy lepiej projektować kierunek i kształt naszych własnych działań”
Filip Bolechała


Wizyta stanowiła kolejny krok w procesie budowania naukowej współpracy międzynarodowej oraz rozwijania kompetencji i poszerzania wiedzy w zakresie badań nad procesami rozkładu ludzkich zwłok w zróżnicowanych warunkach środowiskowych.