Wykład dla Koła Naukowego Temida i Muzy, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

     W miniony czwartek, 24 kwietnia 2025 r., mgr Agnieszka Froch oraz mgr Katarzyna Osmenda poprowadziły spotkanie pt. „(Nie)dyspozytywne dobra prawne, zwłoki i ich zbezczeszczenie. O granicach w sztuce i edukacji” dla Koła Naukowego Temida i Muzy działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którego jednym z założycieli jest mgr Wojciech Leder.

„Sztuka ma moc wyzwalania — myśli, rozmów i umysłów. Raz w miesiącu wspólnie wysłuchamy piosenek, obejrzymy film lub doświadczymy sztuki w zupełnie innej formie, aby od artystycznej ekspresji przejść do prawniczej treści.”

     Tym razem impulsem do dyskusji był krótkometrażowy film “Stuffed” dotyczący tematyki taksydermii – sztuki montowania skóry i części kostnych w taki sposób, aby eksponat był trwały i odpowiadał anatomicznej budowie. Wystąpienie dotyczyło m.in. problematyki wykorzystywania zwłok i szczątków ludzkich na cele naukowe i artystyczne. Podczas prelekcji poruszone zostały również zagadnienia odnoszące się do plastynacji – metody wykorzystywanej częściej w sztuce i nauce, polegającej na usunięciu z tkanek wody i tłuszczu, celem zahamowania procesów rozkładu. Omówiono wystawy „Body Worlds” czy też „Human Body Exhibition(s)” wraz z analizą ustawowych znamion przestępstwa z art. 262 k.k. tj. znieważenia zwłok.

„Spotkania Koła Naukowego Temida i Muzy niezmiennie stanowią okazję do wysłuchania prelekcji oraz wymiany poglądów, prowadzenia dyskusji oraz wygłaszania opinii a także doświadczania prawa za pomocą sztuki.”